Dr Ron Hunninghake i dr Thomas Levy

Wprowadzenie do błękitu metylenowego 

Chociaż błękit metylenowy nie jest nowym przeciwutleniaczem, specjaliści medyczni i naukowcy znajdują nowe, potężne sposoby wykorzystania tego syntetycznego barwnika w organizmie człowieka. Badania wykazały, że błękit metylenowy może szczególnie korzystnie wpływać na funkcje neurologiczne wraz z wiekiem, ponieważ zwiększa przepływ krwi i dotlenienie mózgu. [1]

W badaniu z 2021 roku zatytułowanym „The Potentials of Methylene Blue as an Anti-Aging Drug” autorzy stwierdzili, że dysfunkcja mitochondriów jest obserwowana w systematycznym starzeniu się, które wpływa na wiele tkanek, w tym mózg i skórę, co może prowadzić do zwiększonego stresu oksydacyjnego[2]. [Mózg ma zdecydowanie jedno z najwyższych stężeń mitochondriów, uważanych za „elektrownię” komórek. Błękit metylenowy normalizuje upośledzoną funkcję mitochondriów w mózgu, co może poprawić produkcję energii w komórkach mózgowych. Może to skutkować poprawą retencji pamięci. [3]

Jak to działa 

Mózg składa się głównie z neuronów, z których każdy ma nawet 100 000 mitochondriów. Na wewnętrznych błonach mitochondriów znajduje się złożony szlak biochemiczny zwany łańcuchem transportu elektronów. Elektrony są transportowane w dół łańcucha transportowego przez trzy kompleksy, a następnie są szybko uwalniane do czwartego kompleksu tworzącego ATP. ATP jest enzymem, który transportuje energię do naszych komórek.

Błękit metylenowy skutecznie przenika przez barierę krew-mózg i jest szybko pobierany przez komórki mózgu w wysokich stężeniach. Jako transporter elektronów, błękit metylenowy zwiększa liczbę ATP wytwarzanych przez mitochondria mózgu. Więcej dostępnych elektronów pomaga również obniżyć stężenie niepożądanych wolnych rodników.

Zmiany powiązane z mózgiem wspomagane przez błękit metylenowy 

Rezultatem stosowania błękitu metylenowego jest bardziej wydajne funkcjonowanie mózgu z lepszą kontrolą przewlekłych zaburzeń mózgu, takich jak:

– depresja

– choroba Parkinsona

– ALS (choroba Lou Gehriga)

– Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jednym z najbardziej przerażających zaburzeń poznawczych w społeczeństwie. Nieprawidłowe nagromadzenie białek może tworzyć blaszki miażdżycowe wokół komórek mózgowych i tworzyć sploty lub poskręcane pasma białek w mózgu. Stres oksydacyjny i wynikający z niego stan zapalny mogą przyczyniać się do zaburzeń funkcji poznawczych.

Błękit metylenowy ma silny wpływ na problemy neurologiczne i poznawcze. W 2019 r. naukowcy podawali pacjentom cierpiącym na chorobę Alzheimera 8-16 mg błękitu metylenowego dziennie, monitorując jednocześnie funkcjonowanie ich mózgu. Byli świadkami, jak leczenie błękitem metylenowym zatrzymało chorobę Alzheimera w martwym punkcie. [4]Leczenie 8-16 mg błękitu metylenowego dziennie zmniejszyło spadek funkcji poznawczych o ponad 85%! Co równie ważne, badanie wykazało, że leki obecnie zatwierdzone do leczenia objawów choroby Alzheimera zakłócają korzyści terapeutyczne błękitu metylenowego, gdy są podawane razem [5].

Błękit metylenowy i witamina C

 Błękit metylenowy i witamina C wykazują szczególną synergię w organizmie – rodzaj wymiany, która pomaga w utrzymaniu zdrowej energii komórkowej. Kwas askorbinowy jest zredukowaną formą witaminy C. Z drugiej strony, ciemnoniebieski barwnik metylenowy jest formą utlenioną. Po połączeniu tych dwóch składników powstaje przezroczysta płynna forma o nazwie leukoMethylene Blue o zwiększonej mocy przeciwutleniającej. Przeciwutleniacze to cząsteczki, które „gaszą ogień utleniania”, zmniejszając w ten sposób stres oksydacyjny i wynikające z niego uszkodzenia na poziomie komórkowym.

Co jeszcze zwiększa działanie i wpływa na korzyści z suplementacji błękitem metylenowym?

Elektrony są ważne dla działania błękitu metylenowego, a spożywanie wysokiej jakości żywności pochodzenia roślinnego jest również ważne. Rośliny czerpią i przechowują bogate w elektrony przeciwutleniacze z fotosyntezy. Dlatego wysokiej jakości dieta konsekwentnie dostarcza nowych elektronów, które pomagają utrzymać dobre mikroelementy w komórkach ciała. Te mikroelementy są szczególnie ważne dla optymalnego funkcjonowania mózgu.

W jakich jeszcze schorzeniach MB może być skuteczny?

 Pomaga w leczeniu

– Malarii

– Wstrząsu

– Encefalopatii wywołanej ifosfamidem, zaburzenia mózgu spowodowanego lekiem chemioterapeutycznym [8].

– Jest antidotum na zatrucie cyjankiem i tlenkiem węgla, znanym również jako methemoglobinemia – stan, w którym krew traci zdolność przenoszenia tlenu przez organizm.

Historia

 Heinrich Caro był niemieckim chemikiem, który był pierwszym szefem badań w Badische Anilin & Sodafabrik (BASF). Pracując tam w 1876 roku, zsyntetyzował czysty niebieski barwnik do bawełny, błękit metylenowy. Rok później BASF otrzymał pierwszy w Niemczech patent na barwnik ze smoły węglowej dla błękitu metylenowego [6]. [Niemiecki biochemik Paul Ehrlich badał wiele barwników pod kątem ich właściwości terapeutycznych. Ehrlich przedstawił teorię chemiczną wyjaśniającą powstawanie antytoksyn i ich korzyści dla odpowiedzi immunologicznej. W 1908 roku wraz z Elie Metchnikoffem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny[7].

 

Źródła:

  1. Xue H, Thaivalappil A, Cao K. The Potentials of Methylene Blue as an Anti-Aging Drug. Cells. 2021 Dec 1;10(12):3379. doi: 10.3390/cells10123379. PMID: 34943887; PMCID: PMC8699482.
  2. https://www.nature.com/articles/nrd2582#:~:text=During%20his%20work%20with%20dyes,proof%20of%20principle%20in%201904.
  3. Schelter BO, Shiells H, Baddeley TC, et al. Concentration-dependent activity of hydro methylthionine on cognitive decline and brain atrophy in mild to moderate Alzheimer’s disease. J Alzheimers Dis. 2019;72(3):931-946. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31658058
  4. New study by TauRx shows a minimum dose of hydro methylthionine could slow cognitive decline and brain atrophy in mild-to-moderate Alzheimer’s disease. PRNewswire. 2019. Source: https://www.prnewswire.com/news-releases/new-study-by-taurx-shows-a-minimum-dose-of-hydromethylthionine-could-slow-cognitive-decline-and-brain-atrophy-in-mild-to-moderate-alzheimers-disease-300965395.html
  5. https://www.basf.com/it/it/media/magazine/archive/issue-4/pioneer-thinker-then-and-now-methlyene-blue.html
  6. https://www.sciencehistory.org/historical-profile/paul-ehrlich
  7. https://www.goodrx.com/methylene-blue/methylene-blue-uses
  8. https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/241035#:~:text=METHYLENE%20BLUE%20AS%20ANTIDOTE%20FOR%20CYANIDE%20AND%20CARBON%20MONOXIDE%20POISONING,-Matilda%20Moldenhauer%20Brooks