Na przestrzeni kilku ostatnich lat zaczęły pojawiać się w naszym kraju różnego rodzaju preparaty i specyfiki, które według niektórych osób i podmiotów zajmujących się ich dystrybucją mają związek z komórkami macierzystymi i ich przyjmowanie jest pewnego rodzaju ekskluzywną terapią komórkami macierzystymi dającą – jak twierdzą sami sprzedawcy – spektakularne rezultaty odmładzające i regenerujące organizm, jak również posiadającą potencjał radzenia sobie z różnego rodzaju zmianami chorobowymi, nawet tymi bardzo poważnymi i ciężkimi do leczenia medycyną konwencjonalną.

W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć temat i odpowiedzieć na pytanie: czy istnieją tabletki z komórkami macierzystymi? Jakie właściwości mają dostępne na polskim rynku suplementy tego typu i jaka może być ich skuteczność. Zacznijmy więc od początku:

  1. CZYM SĄ KOMÓRKI MACIERZYSTEI JAKI JEST ICH POTENCJAŁ TERAPEUTYCZNY?
  2. TABLETKI Z KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI, CZY ABY NAPEWNO…..
  3. JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA EKSTRAKT Z PLACENTY.
  4. JAKIE PREPARATY Z PLACENTY SĄ DOSTEPNE W POLSCE
  5. PODSUMOWANIE

 

1. CZYM SĄ KOMÓRKI MACIERZYSTEI JAKI JEST ICH POTENCJAŁ TERAPEUTYCZNY?

Komórki macierzyste to grupa pierwotnych komórek w organizmie. Mają one zdolność do namnażania się i przekształcania w określone, wyspecjalizowane typy komórek progenitorowych, które mogą stać się budulcem tkanki lub narządu. Ze względu na te niezwykłe właściwości, są one wykorzystywane w medycynie do naprawy uszkodzonych komórek. Występują one na przykład w krwi pępowinowej i pępowinie.

Komórki macierzyste – charakterystyka

Cechą odróżniającą komórki macierzyste od wszystkich innych komórek w organizmie jest ich zdolność do samoodnawiania, co umożliwia im zastępowanie martwych lub uszkodzonych komórek. Dzięki temu funkcja tkanki pozostaje nienaruszona, a homeostaza organizmu zachowana. Komórki macierzyste są również znane jako komórki korzenia, ponieważ są źródłem wszystkich komórek, tak jak gałęzie i liście wyrastają z pnia drzewa.

Komórki macierzyste – pozyskiwanie

Komórki macierzyste można znaleźć w

  • Szpiku kostnym,
  • krwi obwodowej
  • pępowinie
  • krwi pępowinowej.

Znaczenie i niezbędność komórek macierzystych są znane od kilku dekad, ale ich pełny potencjał nie został jeszcze odkryty. Należy jednak podkreślić jeden bardzo ważny fakt. Komórki macierzyste, które często ratują życie, mogą pochodzić z wielu źródeł. Ilość komórek macierzystych różni się jednak w zależności od metody ich pobrania, tj. z krwi pępowinowej, szpiku kostnego czy krwi obwodowej. Najwięcej komórek macierzystych można znaleźć w krwi pępowinowej i w przeciwieństwie do innych metod, jej pobranie jest nieinwazyjne.

Komórki macierzyste – zastosowanie

Jak wspomniano powyżej, komórki macierzyste są odpowiedzialne za zastępowanie martwych komórek nowymi. W miarę rozwoju następuje ich specjalizacja. W rezultacie można wyróżnić cztery rodzaje komórek

komórki totipotencjalne – tylko te komórki mogą dać początek dowolnej strukturze nowego organizmu; przykładem takiej komórki jest zapłodniona komórka jajowa, z której w wyniku dalszego rozwoju powstaje kompletny organizm;

komórki pluripotencjalne – mogą przekształcić się we wszystkie komórki z wyjątkiem jednej – komórki totipotencjalnej; mogą przekształcić się w dowolną komórkę danej warstwy zarodkowej: mezodermy, ektodermy i endodermy;

komórki multipotencjalne – jest to typ komórek ukierunkowany na tkankę; oznacza to, że tylko komórki danej warstwy zarodkowej dadzą początek tym komórkom macierzystym;

komórki unipotencjalne lub somatyczne komórki macierzyste – różnicują się one w komórki określonej tkanki lub narządu; komórki te występują w zwiększonej liczbie we wszystkich narządach podczas życia płodowego, ale ograniczoną liczbę można również zaobserwować w dojrzałych organizmach; przykładem takich komórek są komórki nabłonkowe.

Hematopoetyczne komórki macierzyste, pochodzące z ludzkiej krwi pępowinowej, należą do grupy komórek multipotencjalnych. Mogą one swobodnie się przekształcać i dawać początek jedynie szpikowi kostnemu, komórkom krwi lub mięśni.

Krew pępowinowa zawiera specjalne komórki macierzyste zwane komórkami mezenchymalnymi. Mają one nieco inne właściwości niż komórki macierzyste z krwi pępowinowej – znacznie łatwiej różnicują się w inne typy komórek, takie jak nerwowe, kostne i chrzęstne. Dlatego też komórki mezenchymalne są wykorzystywane w eksperymentach medycznych do leczenia niektórych chorób:

  • porażenie mózgowe u dzieci
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • uszkodzenia chrząstki stawowej.

Mogą być również przeszczepiane razem z komórkami krwi pępowinowej w sytuacjach, gdy te ostatnie są niewystarczające. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mogą być wykorzystywane do leczenia całej rodziny, gdyż komórki macierzyste z krwi pępowinowej nie wymagają tak restrykcyjnej zgodności tkankowej jak krew.

Komórki macierzyste mają ogromny potencjał i wciąż kryją w sobie wiele tajemnic. Obecnie wykorzystuje się je w leczeniu wielu schorzeń, o czym można przeczytać na stronie Banku Komórek Macierzystych. Ponieważ medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie, lista chorób, które możemy leczyć za pomocą komórek macierzystych prawdopodobnie będzie się powiększać.

Źródła:

  • broszury informacyjne Polskiego Banku Komórek Macierzystych,
  • broszury informacyjne Stowarzyszenia EuroCord.

2. TABLETKI Z KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI, CZY ABY NAPEWNO…..

Za pytaniem: czy istnieją tabletki z komórkami macierzystymi z placenty lub poroża jelenia pojawiła się dość spora kontrowersja. Wszystko za sprawą jednej z firm sprzedaży bezpośredniej, która kilka lat temu spopularyzowała swój produkt na rynkach azjatyckich, której tzw. „ambasadorzy marki” rozpowszechniali budzące niepokój informacje jakoby produkt, który promują zawierał komórki macierzyste czyniąc go tym samym panaceum na wszelkie dolegliwości. Na temat cudownych kapsułek zrobiło się na tyle głośno w środowisku naukowym, że w sierpniu 2019 roku na łamach Cambridge University Press opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badaczy sprawdzające wyżej wspomniany suplement diety pod kątem zawartości żywych komórek macierzystych z jelenia. Wyniki tych badań nie pozostawiają wątpliwości. Użyto kilku metod badawczych i stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, iż badany produkt nie zawiera komórek macierzystych. Zatem wszelkie twierdzenia, że obecnie sprzedawane doustne suplementy łożyskowe zawierają żywe komórki macierzyste są fałszywe i nie mają naukowego uzasadnienia. Aby komórki macierzyste zachowały swoją aktywność, muszą być przechowywane w bardzo niskich temperaturach, nawet do -196 ºC. Co więcej, komórki macierzyste spożywane doustnie zostaną zniszczone przez enzymy znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Powyższe badania potwierdziły natomiast, że suplementy łożyskowe choć nie zawierają samych komórek macierzystych zawierają dużo mniejsze cząstki biologicznie aktywne, co należałoby nieco rozwinąć. Otóż wcześniejsze, wielokrotne badania ekstraktów łożyskowych, których skład nie różni się znacząco pomiędzy różnymi gatunkami wskazywały, że ekstrakty te zawierały: kolagen, elastynę lamininę, witaminy, pierwiastki śladowe, kwasy nukleinowe (DNA, RNA,PDRN), aminokwasy, peptydy, cytokiny i czynniki wzrostu.

Podsumowując: to nie komórki macierzyste w składzie lecz bogaty i aktywny biologicznie zestaw mniejszych cząstek w preparatach łożyskowych może być odpowiedzialny za ich pozytywny wpływ na organizm człowieka. Mogą one również działać modulująco na samą produkcję i proliferację naszych własnych komórek zwiększając potencjał regeneracyjny i naprawczy organizmu. Coraz częściej potwierdzają ten fakt niezliczone świadectwa osób przyjmujących takie suplementy.

Nie należy więc podważać i negować samej skuteczności dostępnych na rynku specyfików lecz mylące czasami marketingowe sztuczki, w których terminologia odgrywa przecież tak wielką rolę.

Źródła:

3. JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA EKSTRAKT Z PLACENTY.

Placenta inaczej łożysko jest narządem naczyniowym, który tworzy się i rozwija wraz z zajściem w ciążę. Bierze udział w ochronie oraz rozwoju płodu, dlatego też bogate jest w aminokwasy, peptydy, witaminy, pierwiastki śladowe i czynniki wzrostu, składniki odżywcze i składniki aktywne biologicznie. Biorąc pod uwagę skład biochemiczny zawartości tkanki łożyskowej, nie ma zasadniczej różnicy między gatunkami. Już od ponad 30 lat produkowane są suplementy, które zawierają składniki odżywcze placenty.

Historia stosowania łożyska

Łożysko było uznawane w Chinach i innych częściach świata za tradycyjną medycynę ludową. Udokumentowane spożycia łożyska w tym kraju sięgają XVI wieku. Wówczas spożywano łożysko w celu zwiększenia energii i witalności oraz leczenia bezpłodności, problemów z wątrobą i nerkami. Dopiero w latach trzydziestych XX wieku w Związku Radzieckim, sowiecki okulista Vladimir Filatov, przeprowadził badania nad skutecznością podawania placenty do chorego organizmu. W swoich obserwacjach donosił o przyspieszonej regeneracji tkanek i tłumieniu chorób po podaniu ekstraktów łożyskowych bogatych w biogenne stymulatory.

4. JAKIE PREPARATY Z PLACENTY SĄ DOSTEPNE W POLSCE

Pomimo, iż preparaty zawierające w swoim składzie ekstrakt z placenty jelenia dostępne są np.: w Nowej Zelandii już od kilku dekad (to Nowa Zelandia właśnie jest największym ich producentem),  w Polsce i Europie kupić można stosunkowo niewiele tego typu suplementów. Udało się znaleźć trzy takie preparaty w naszym kraju z czego jeden sprzedawany jest w systemie sprzedaży bezpośredniej i w przypadku tego właśnie preparatu trzeba będzie za niego najwięcej zapłacić. Koszt sześciomiesięcznej terapii tym specyfikiem to bagatela ok. 13tyś. złotych. Zakup produktu na pół roku u pozostałych dwóch polskich importerów może być nawet trzykrotnie niższy. Głównymi składnikami aktywnymi we wszystkich trzech suplementach jest placenta lub poroże jelenia, które wykazują podobne do siebie właściwości. Składy wszystkich znacząco się jednak różnią. Wśród składników dodatkowych znaleźć w nich można np.: likopen, skwalen, kolagen,olej w wiesiołka, czy olej z  awokado. Wszystkie są preparatami wieloskładnikowymi i jak twierdzą producenci składniki wszystkich bardzo dobrze się uzupełniają, działają synergicznie dostarczając organizmowi biologicznie aktywnych substancji wspierających regenerację i odnowę komórek.

5. PODSUMOWANIE

Choć badania potwierdzają, iż placenta jest niczym rezerwuar komórek macierzystych to jednak żaden podawany oralnie suplement diety z przyczyn technicznych nie może zawierać  ich w swoim składzie w stanie żywym. Istnieją jednak przesłanki, które mogą sugerować związek podawania preparatów łożyskowych z ich produkcją. Składniki zawarte w ekstraktach łożyskowych mogą stymulować organizm ludzki do odbudowy dostarczając jednocześnie cennego budulca do regeneracji tkanek na poziomie komórkowym. Ze względu na swoje właściwości określane jako odnowa, regeneracja i odmładzanie preparaty tego typu mają szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży beauty. Jednak świadectwa wielu osób potwierdzające rezultaty w postaci poprawy zdrowia sugerują i wskazują jak doskonały i potężny jest organizm ludzki, który po dostarczeniu odpowiednich składników i stworzeniu optymalnych warunków jest w stanie poradzić sobie nawet z ciężkimi schorzeniami.